The Witcher 3: Vahşi Av YORUMLARI GÖSTER (0) YORUM YAP

The Witcher 3: Vahşi Av


The Witcher'ın 2007'deki ilk çıkışından bu yana seri, rol yapma oyunlarında seçim ve sonuç için çıtayı yükseltiyor. Serideki her giriş, konsepti bir adım öteye taşıdı, ancak The Witcher 3: Wild Hunt, geniş bir dünyada tonlarca seçeneğin dalgalanma etkisini gösteren, şimdiye kadarki en iddialı girişim. CD Projekt RED hayal kırıklığına uğratmıyor ve neden bir tür juggernaut olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Bol iyileştirmeler, daha büyük bir dünya ve her seviyede daha heyecan verici seçeneklerle The Witcher 3, son yıllarda oynadığım en iyi oyunlardan biri ve savaş alanında ve dışında teşvik edici bir meydan okuma sağlıyor.

Seçimleri bu kadar ilginç kılan, şekillendirdikleri sürükleyici dünyadır. CD Projekt RED, karlı dağ zirvelerinden güzel şelalelere ve ormanlarda akan vahşi yaşama kadar, onu keşfetmeyi heyecan verici kılan dayanılmaz miktarda ayrıntıya sahip bir manzara yarattı. Ne zaman gizli bir mağara bulacağınızı, su altında gizli bir hazine keşfedeceğinizi veya iksir ya da yeni zırhlar için malzemeler üretmeyi ne zaman bulacağınızı asla bilemezsiniz. Kasabalar, sarhoş bar kavgaları ve yanan evler gibi her yerde olan olaylarla canlı hissediyor. Kendinizi asla bir seyirci gibi hissetmezsiniz – çevrenizde olup bitenlerin bir parçasısınız. Ne kadar dahil olmak istediğinizi seçebilirsiniz ve küçük seçimlerin bile sonuçları vardır. Örneğin, witcherların tehlikeleri hakkında vaaz veren dindar bir adamı azarladım ve daha sonra beni dövmek için haydutlar gönderdi. 

Anlatıyı değiştirmek için birkaç anahtar seçenek sunan oyunların aksine The Witcher 3, dünyayı her şekilde şekillendirebilecek bol seçenek sunuyor. Haritada canavar sözleşmelerine ve hazine avlarına odaklanan yüzlerce görev mevcutken, daha küçük hikaye arayışları her kasabanın sakinlerine odaklanıyor. Çeşitliliğe ve görevlerin ne kadar iyi yazılmış olduğuna şaşırdım - her şeyin beklenmedik bir hikayesi var, kıskanç bir kadının kız kardeşinin kurt adam erkek arkadaşını çalmaya çalışması gibi. Dünyayı keşfetmeyi bir patlama haline getirdi; Her zaman onları hangi yola koyduğumu görmelerine yardımcı olduğum eski insanları tekrar ziyaret etmeyi dört gözle bekledim. Bir durumda, taht için bir erkek ve kız kardeş arasında seçim yaptım ve kararım nedeniyle imparatorluğun geliştiğini gördüm.

Daha önce hiç bu kadar bağlı hissetmemiştim ve sanal bir dünya üzerinde bu kadar çok gücüm varmış gibi. İkilemler serinin en iyilerinden. Onları çözmek için pek çok yolunuz var (kaba kuvvet, iyilik yapmak ve witcher güçlerini kullanmak gibi), ama hiçbir seçimim için yargılanmış hissetmedim. En sevdiğim yanı, yazarların her zaman bir adım önde olmaları ve kararlarımın asla güvenli olmaması; grinin tonları, kime güveneceğinizi asla bilemeyeceğiniz anlamına gelir ve her durum hakkında dikkatlice düşünmenizi gerektirir. Dünya acımasız, sizi alt etmeyi bekleyen yalancılar ve düzenbazlarla dolu. İyiliği için bir bebeği fırına atmanızı söyleyen birine güvenir miydiniz? Yapmadım - ama belki de yapmalıydım.

Ana anlatı da merak uyandırıyor, ancak yalnızca diziyi takip eden hayranlar bundan en iyi şekilde yararlanacak. Geralt, bildiğimiz sakin kahraman olmaya devam ediyor, ancak artık anıları geri döndüğü boş bir sayfa değil. Bu giriş onun geçmişini araştırıyor ve Ciri sayesinde onun daha duygusal bir yanını gösteriyor. Geralt'ın kızı gibidir ve tehlikeli Wild Hunt organizasyonu onu kötülük için kullanmadan önce Geralt'ın onu bulması gerekir. Geralt'ın bu korkunç durumda bir baba gibi tepki verdiğini görmek karakter için ilginç bir değişiklik.

Bu kalıcı bir penceredir.

18 yaşında veya daha büyük müsünüz?

EVET HAYIR

Ek olarak, yeni ve geri dönen kişilikler büyüleyici gelişmelere sahiptir. Geralt'ın eski alevi Tris'i, büyücülerin zulmüne karşı savaşmakla ilgili kendi hikayesine sahiptir. Yazarlar her durumu, özellikle de Triss ve Yennefer'in Geralt ile olan karmaşık ilişkilerini, özgünlükle ele alıyor. Romanslar, daha karmaşık duygu ve konuları daha iyi oluşturup tartışarak, CD Projekt RED'in daha önce sağladığından daha fazla öze sahip. Bu romantik olaylar önceki girişlerde çok aniydi, ama bu sefer tatmin oldum.

Harika yazı ve yoğun kararlar bir yana, oyun da büyük ölçüde iyileştirildi. Bu, farklı zorluk ayarları, daha iyi bir arayüz, daha hafif ağırlık kısıtlamaları ve daha az talepkar bir kimya sistemi sayesinde şimdiye kadarki en erişilebilir giriştir. Savaş, geçmiş girişlerin gösterişli deneyimine kıyasla çok daha duyarlı ve aksiyon dolu. Bu, herhangi bir zorluktan ödün vermez; hikaye modunda oynamanın dışında, gergin savaşlarda çok fazla strateji gerekiyor. Düşmanın zayıflıklarını büyülerle sömürmek, size avantaj sağlayacak iksirler hazırlamak, karşı saldırılar için doğru zamanda blok yapmak ve anında kaçmak hala büyük önem taşıyor.

The Witcher 3 hakkında çok az şikayetim var, ancak uzun yükleme süreleri gibi bazı küçük sıkıntıları var. Kırılabilir silahlar da maceramı olması gerekenden daha fazla kesintiye uğrattı (onları ancak bir usta bularak veya zırh tamir takımları satın alarak tamir edebilirsiniz). Ek olarak, Ciri olarak oynadığınız sahnelerden çok etkilenmedim. Harika bir karakter, bu yüzden onu daha yakından tanımak hoşuma gitti ama bu sekanslar heyecan verici olmaktan çok uzaktı. Ciri, Geralt'tan daha çeviktir, ancak sihire erişimi yoktur ve dövüşler çok basit hissettirir. Ayrıca, bazı geç oyun konumlarına erişilmesi gereksiz yere zordur, iyi hızlı seyahat seçeneklerinden yoksundur. Bazen Witcher'ın suç mahallerini inceleme duygusu aşırı kullanılır, ama yine de gizemleri bir araya getirmek için onu kullanmaktan keyif aldım.

Oyunun sonunda, eylemlerinize bağlı olarak 36 farklı dünya durumu mevcuttur. Ana hikayenin de birden fazla sonu var ve bazıları kesinlikle diğerlerinden daha tatmin edici, keşke böyle olmasaydı. Böyle büyük bir oyunda, zamanınızın iyi geçtiğini hissederek çekip gitmek istersiniz. İlk sonum beni yanlış yola soktu ve hayal kırıklığı, krediler yuvarlandıktan çok sonra oyalandı. Yine de çoğunlukla, buna yol açan deneyimden zevk aldım, geçmiş oyunlarda yaptığımdan bile daha fazla.

The Witcher 3: Wild Hunt, RPG'lerin geleceğini umduğum şeyi kapsıyor. Harika yazımı, dünyadaki çeşitli görevler ve yapılacak şeyler ve seçimlerinizin ilginç şekillerde nasıl etki ettiği ile öne çıkıyor. Bu kadar hırslı bir dünya yaratırken genellikle bir şeyler feda edilir, ancak her şey tam da sırada hissettirdi. Hala bazı seçimlerimi ve ne kadar ilgi çekici olduklarını düşünüyorum - iyi ya da kötü. Yorum Yap


LİSTELENECEK YORUM BULUNAMADI ×

Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu yapmak ister misiniz?